Výstava v domě U Zlatého rohu na Staroměstském náměstí
Potěšilo mě, že jsem mohl uspořádat výstavu svých uměleckých tisků ve Skautském institutu tedy v místě, které je zázemím pro skauty. V dětství jsem často jezdil do přírody. Tehdy byl skauting zakázaný, ale měl jsem štěstí na starší vedoucí, kteří uměli pořádat putovní tábory. Hodně mi to dalo do pozdějšího života. Táboření a pobyt v přírodě jsou mi stále blízké.
Skauti nedávno oslavili 100. výročí založení, a tak neuškodí začít několika větami o tom, jak skauting vznikl. Na počátku minulého století se vlna skautingu přehnala přes země Rakouska-Uherska, k nimž patřily i české země. Skauti se zajímali o táboření, o pozorování přírody, stavění stanů, rozdělávání ohně, čtení v mapách. Skauti spali ve stanech, seděli u táborových ohňů, nosili kroje a podávali si ruce. Jako svůj znak přijali lilii, doplněnou o kompasovou střelku, která udávala jejich směr. Skauting je však také způsob života, který se vyznačuje vytvářením pozitivních vztahů mezi lidmi. Skaut by měl udržovat rovnováhu a harmonii v přírodě a také pečovat o rozvoj osobnosti, sebe sama.
A jak se vlastně hnutí zformovalo? V roce 1914 se v Českých Budějovicích konala přednáška Antonína Benjamina Svojsíka, která vzbudila pozornost široké veřejnosti. Skautské hnutí získávalo stále větší popularitu, zejména v jižních Čechách, což vedlo k postupnému rozšiřování členské základny. V roce 1920 se ve Španělském sále Pražského hradu konalo slavnostní shromáždění 2 500 skautů za účasti českobudějovických skautů, na kterém promluvil první československý prezident Tomáš Garyk Masaryk. V roce 1922 uspořádaly jihočeské oddíly ukázkový skautský tábor s názvem Národní skautská slavnost v Troji na Císařském ostrově v Praze. Do historie českobudějovického skautingu se zapsal kmen vodních Junáků. Vodní skauti pořádali závody, například v roce 1926 závod kmenů z Českého Krumlova do Českých Budějovic. V zimním období přešli vodní skauti na suchozemskou činnost, pořádali výpravy na Šumavu a pramičky vyměnili za lyže a sáňky. Po zákazu Junáka v roce 1940 se část oddílů připojila ke Klubu českých turistů nebo pokračovala ve Foglarových oddílech.
Sám jsem v jižních Čechách často a mám k těmto místům vztah. Z okolí Českého Krumlova a Českých Budějovic pocházejí i moji předkové. V lesích v okolí Českého Krumlova trávím hodně času a většina snímků lesa, které jsem vybral pro výstavu do historického domu U Zlatého rohu pochází právě odtud. Vchod je podloubím domu.
Dům U Zlatého rohu na Malém náměstí je útulné a nezvykle klidné místo v centru Prahy. Stojí na rohu mezi Staroměstským náměstím a Malým náměstím mezi domy „U Minuty“ a „U Zlaté dvojky“. Dům U Zlatého rohu je dům čp. 4 na Starém Městě v Praze. Vedlejší bohatě zdobený historický dům čp. 3. z 15. století se nachází hned vedle orloje, a má název: „Dům jedné minuty“ nebo „Dům U Minuty“. V domě žil v letech 1889 až 1896 se svou rodinou spisovatel Franz Kafka. Narodily se zde jeho tři sestry Elli, Valli a Ottla. Byl to šestý dům, ve kterém Franz Kafka žil.
Nápadné černobílé nástěnné malby na stěně jsou technikou nástěnné dekorace zvanou Sgraffito, Sgrafitové lepty byly na fasádu přidány v roce 1610. Bílé lepty na černé fasádě zobrazují habsburské panovníky jako Filip II. Španělský, Rudolf II. a Maxmilián II., spolu s výjevy z řecké mytologie a odkazy na biblické a renesanční legendy. V roce 1430 byl Dům U Minuty spojen se sousedním domem, tehdy byla ulice velmi úzká. Do konce 19. století zahrnoval areál pět budov, a tak za císaře Ferdinanda začala přestavba ve slohu vídeňské novogotiky. Práce probíhaly podle projektu Petera Nobileho pod vedením P. Sprengera. Před rokem 1712 patřil dům Matěji Bartlovi, který zde měl lékárnu. V té době byl dům pojmenován "U bílého lva". Jako domovní znamení zde bývalo od konce 18. století. Klasicistní kamenná socha bílého lva zdobí nároží domu dodnes.
Na únorovou výstavu dohlédla dramaturgyně Martina Hakenová ze Skautského institutu. Umělecké tisky jsou na vysoce kvalitním papíře FOMEI. Výstava je prodejní.
Výstava KLENOTY PŘÍRODNÍ POKLADNICE / 5.2.2024 - 3.3.2024